DKK dorośli 1.12.2016 r.

"Weronika postanawia umrzeć " Paulo Coelho

Główna bohaterka powieści znudzona monotonnym życiem postanawia popełnić samobójstwo. Starannie przygotowuje się do tego czynu, zaopatrując się w środki nasenne, które po kolei połyka. Czeka na szybką śmierć, która ukoi jej wszystkie lęki. Niestety tak się nie dzieje. Weronikę odratowano i postanowiono zatrzymać w szpitalu psychiatrycznym. Jest zła i oburzona faktem, że przeżyła. Ciągle myśli o kolejnym sposobie jak odejść z tego świata. Niespodziewanie dowiaduje się, że podczas jej nieudanej próby popełnienia samobójstwa uszkodziła sobie serce- nieodwracalnie, które już wkrótce przestanie bić. Doktor poinformował Weronikę, że został jej najwyżej tydzień życia. Dziewczyna wcale nie jest załamana, ale przeraża ją tylko czekanie na śmierć. Po licznych rozmowach z pacjentami i personelem uświadamia sobie, że życie jednak w jakimś stopniu ma sens. Na nowo odkrywa piękno świata i dociera do niej, że jeszcze chciałby pożyć. Poznać miejsca, w których jeszcze nie była, porozmawiać z ludźmi których nie udało się jeszcze poznać i wiele innych nieznanych jeszcze rzeczy. Przypomina sobie dzieciństwo i marzenia, które nie zrealizowała. Dociera do niej, że zostało jej tylko tydzień życia i postanawia cieszyć się każda chwilą. W szpitalu poznaje wielu ludzi, którzy uświadamiają jej, że nie jest wariatką. Edward, młody mężczyzna, szybko podbija serce głównej bohaterki. Postanawiają wspólnie spędzić ostanie dni i chwile życia Weroniki. Uciekają ze szpitala, aby spędzić cudowną noc i zasnąć na zawsze w ramionach szczęśliwych ludzi. Jednak tak się nie dzieje. Weronika przeżyła kolejną noc i dzień. Uważają to za cud. Ostatnie strony powieści wyjaśniają tajemnicę lekarza prowadzącego Weronikę w szpitalu psychiatrycznym. Otóż okazuje się, że Weronika wcale nie uszkodziła sobie swojego serca. Jest zupełnie zdrowa, a lekarstwa, które jej były podawane to zwykle placebo. Nowa specjalna terapia przeprowadzona przez doktora, okazała się skuteczna. Chciał on mieć pewność, że kobieta już nigdy nie będzie próbowała popełnić samobójstwa. W perspektywie bliskiej śmierci, pacjentka zaczęła docenić wartość życia. „Weronika postanawia umrzeć” to bardzo mądra książka. Zmusza do refleksji, nad sensem istnienia. Filozoficzne przemyślenia na temat życia i śmierci, nadaje książce ponadczasowe znaczenie. Klubowicze ocenili tą powieść bardzo wysoko, mimo wielu zawiłych sytuacji.

Następne spotkanie odbędzie się 19 stycznia 2017 roku, o godz. 16.15.

Tematem spotkania będą książki Magdaleny Witkiewicz.

Zapaszamy!!!