historia

Historia GBP - Pruszcz

Gminna Biblioteka Publiczna w Pruszczu działała od roku 1936 i liczyła wtedy 400 woluminów. Podczas okupacji Niemcy większą część księgozbioru zniszczyli, pozostałą część jeden z mieszkańców wsi ukrył i potajemnie udostępniał wszystkim chętnym, którzy chcieli czytać, chociaż groziło to represjami ze strony okupanta. Po wojnie przechowywane i ocalone przed zniszczeniem książki przekazał władzom gminnym jako własność społeczną. Ta mała część księgozbioru była zaczątkiem do wznowienia działalności biblioteki. Początek, powojennej historii biblioteki, łączy się z dniem 26.09.1947, kiedy to rada Nadzorcza Gminnej Spółdzielni " Samopomoc Chłopska" w Pruszczu postanowiła zwrócić się do Gminnej Rady Narodowej o reaktywowanie tej placówki. Inicjatywa ta zbiegła się z uchwałą Rady Państwa z Dn. 1 września 1947 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania wojewódzkich, powiatowych i gminnych Komitetów Bibliotecznych. W Pruszczu Komitet taki wybrano 10.01.1948r. w skład Gminnego Komitetu Bibliotecznego Czytelni i Świetlicy weszli: Ks. K. Weselstaedt; ob. Krankowski, kierownik szkoły w Pruszczu; ob. Kamiński, księgowy spółdzielni; ob. A. Smykowski, zawiadowca stacji kolejowej. Dlatego też mówi się, że dużą zasługę w powstaniu biblioteki należy przypisać mieszkańcom wsi, którzy z własnych funduszy kupowali książki bądź przekazywali je ze swoich prywatnych zbiorów. Duże zaangażowanie wykazały instytucje działające na terenie gminy takie jak: Gminna Rada Narodowa, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, Bank Spółdzielczy, które ze swoich funduszy przekazały kwotę 112.000 zł. na zakup książek. Za zebrane pieniądze zakupiono 180 woluminów, mapy, gry świetlicowe i czasopisma do czytelni. Uroczyste otwarcie biblioteki odbyło się 7 marca 1948 r. i posiadała w tym czasie 303 woluminy. Oddanie biblioteki rozpoczęło nowy okres w rozwoju czytelnictwa i kultury na terenie Gminy Pruszcz. W minionym okresie biblioteka kilka razy zmieniała lokal, aż w końcu w roku 1969 zlokalizowano ją w lokalu obok Remizy Strażackiej. Zajmowała ona wtedy pomieszczenia o powierzchni 85 m 2, w których było ok. 15 000 woluminów oraz 8 miejsc w czytelni i trzy stanowiska komputerowe. Dnia 30 października 2015 r. odbyło się otwarcie nowego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Pruszczu.

AKTUALNOŚCI:

Ferie w bibliotece 2020